En lille opfordring til at besøge den smukke kirsebærálle på Bispebjerg kirkegård!
Langelinie park er også et besøg værd.
- selvfølgelig ikke helt det samme som at opleve det live(opfordring), når de Japanske kirsebærtræer springer ud over det hele i Tokyo - På vej til en fed træning.
Det er en smuk tid i øjeblikket, som vi godt kan værdsætte herhjemme, Osu

Tur til Dublin, Irland

JKS Irland ved Sensei Dermot O’keefe har endnu engang været så heldig at få Kagawa-Shihan booket en weekend i Maj.

CSKK har derved også mulighed for at få specieltræning af Kagawa-Shihan, en hel weekend.

Man skal selv sørge for fly og hotel.

- Vi som allerede har booket, bor på Dublin Airport Hotel - Dublin Airport Hotels | Book Cheap Hotels Near Dublin Airport | Premier Inn


Prisen for at deltage på seminaret er ca, 100 euro (altså 750 kr.) for ca. 10 timers undervisning.
- De 10 timers træning er fordelt som følgende; 2 timer fredag og 4 timer både lørdag og 4 timer søndag.

Osu og glæd jer :)


🏆✨ Kæmpe anerkendelse til Casper Sensei, der har modtaget SIG – årets idrætspris i Gentofte! For hans engagement i Charlottenlund Shotokan Karate Klub (CSKK), som han stiftede sammen med Palle Sensei for 18 år siden 🥋🙏. Tidligere modtagere er bl.a. fremtrædende figurer såsom den tidligere borgmester Hans Toft.

📚 Casper Sensei’s rejse startede med en drøm om at skabe en klub og et fundament, hvor karate er mere end sport.

💡 Klubben tilbyder, med sine dygtige og passionerede trænere et miljø, hvor der er mulighed for at alle kan udvikle sig uagtet af alder eller bæltegrad. Trænerne deler ikke blot deres omfattende viden om karate, men også deres passion for karate, hvilket inspirerer deres elever til at stræbe efter konstant forbedring.

🤗 CSKK er et sted, hvor hvert eneste medlem – barn eller voksen, nybegynder eller avanceret – bidrager til et miljø, hvor vi ikke kun deler teknikker, men også livserfaringer og værdier. Denne åbenhed bidrager til en rig og støttende kultur, hvor medlemmerne opmuntres til at lære af hinanden og vokse sammen.

👉 Følg vores rejse og se, hvordan du kan blive en del af vores karatefamilie https://cskk.mento.club/

Oss CSKK'er! 🥋🌟 Der er nu åbent for tilmelding til Summer Camp 2024! 🏕️🌞 Summer Camp giver dig muligheden for verdensklasse træning 🌍🥊 med de bedste instruktører fra Danmark og Japan. 🇩🇰🇯🇵 I år foregår campen fra den 3. til 7. juli. Bemærk, der er begrænsede pladser på campen, og tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet.

Vi glæder os til at se jer til endnu en fantastisk summer camp. 🤩

Oss

Oss, alle 10-4 kyu CSKK'ere 🥋! I er hermed inviteret til at deltage i et spændende udviklingsstævne 🌟, der finder sted den 1. juni fra kl. 9-15 🕘. Dette er jeres chance for at skærpe jeres stævnefærdigheder i et miljø, hvor fokus er på læring og personlig vækst 🚀.

Vil du være med? Så husk at tilmelde dig via Mento-invitationen 📩, som du har modtaget. Deadline er den 3. maj, så skynd dig! Stævnet afholdes hos Taifu Dojo 🏯, Industrivej 19 b, 3300 Frederiksværk. Deltagelse koster 200DKK 💵, hvilket inkluderer både kata og kumite 🥊.

Vi ses der! Oss 🙌

CSKK siger tak til alle stævnedeltager, der deltog i Shobu Ippon stævnet. Det var et stort stævne med 470 deltagere fra forskellige klubber både fra Danmark og Sverige. CSKK stillede op med 17 deltager fordelt på 15 forskellige kategorier. Der blev kæmpet bravt, udført sublime kata'er og velkoordinerede teamkata'er.

Stort tillykke til medaljetagerne:

🥇Helena Kragh Karlsen, som vandt Guld i Gohan Kumite.
🥉 Rose Mynte Damsgaard, som vandt Bronze i Gohan Kumite.
🥉Nola Eghorn, som vandt Bronze i Shobu Ippon (Frikamp).

Tak til coaches, Christian, Alma, Benjamin og Thua.
Lad os ser frem til flere gode stævner i 2024, hvor CSKK stiller med flere deltagere og mulighed for flere medaljer 💪🥋Osu.

🐈‍⬛ Vi vil gerne sige en kæmpe tak til alle, der deltog i vores festlige Fastelavns arrangement. Børnene så fantastiske ud i deres kreative kostumer. 🌟 Vi ser allerede frem til næste år og håber at se endnu flere af jer

Kommer du fra nord sjælland og har mod på at prøve kræfter med karaten. Ja så er du hjertens velkommen i CSKK

OSU


CSKK åbner op for nye medlemmer Januar of Februar.
Vil du være én af dem - Så kom og fået en gratis prøvetime i klubben

Du tilmelder dig på Motivu.dk - https://motivu.dk/klubber/639/charlottenlund-shotokan-karateklub
eller via klubbens hjemmeside www.cskk.dk

Vores karate er for alle i alle aldre. Og vi glæder os til at møde dig!