Lørdag den 09.12.23

Et kæmpe stort tillykke skal lyde til Cskk,s egne Sensei Palle Lech 5 dan JKS. Samt Sensei Casper Lech 5 dan JKS med en veloverstået og flot Godan graduering, gennemført i dag i Struer ved Jan Shihan. Steen, Kenn og Henrik Sensei.

Vi ser frem til endnu mere spændende og professionel træning fremover i dojoen.

OSS og tillykke.
Mvh
Formanden CSKK.

5 dan JKS
Der skal lyde et kæmpe tillykke fra hele CSKK til Rune Sensei. Der netop har opnået Godan(5 dan) i Japan. Super flot præstation og meget motiverende for de mange elever i bl.a. CSKK.
OsuKampen Om Øresund – En succesfuld dag i Gilleleje Indsendt af Redaktionen | nov 11, 2023 | Traditionel karate | 0 | I dag afholdt Shobu Ippon Danmark det eftertragtede begyndermesterskab “Kampen Om Øresund” i Gilleleje. Dette stævne er særligt rettet mod kyu-grader og stævnet er med til a...


Rekordhøje præstationer i Charlottenlund Shotokan Karate Klub!

I den seneste weekend deltager den lokale Charlottenlund Shotokan Karate Klub (CSKK) i JKS Danmarksmesterskabet Asai-cup, der fandt sted i Fredensborghallen. Klubbens kampsportsudøvere gjorde sig bemærket ved at levere en imponerende præstation og medbringe et væld af medaljer til deres hjemlige dojo i Kildeskovshallen. Resultatet af mesterskabet inkluderer en imponerende samling af 8 guldmedaljer, 7 sølvmedaljer og hele 8 bronze i kategorier som team-kata, kata, gohon kumite og frikamp. Under dette mesterskab havde CSKK også fornøjelsen af at hylde to nye sortbælter, som demonstrerede deres færdigheder foran både Danmarks højt graduerede karateinstruktør og publikum.

Med disse imponerende resultater og en spirende samling af nye sortbælter er det klart, at CSKK er på vej opad i karateverdenen.

Resultater:

Rose: 3. plads (kata)
Enaya: 3. plads (kumite)
Mynthe: 1. plads (kumite)
Nola: 2. plads (kata) og 3. plads (kumite)
Emilie: 3. plads (kumite) og 2. plads (kata)
Anmol: 2. plads (kumite) og 3. plads (kata)
Paola: 1. plads (kumite), 1. plads (kata) og 1. plads (kumite)
Anlucia: 2. plads (kumite) og 3. plads (kata)
Alexander: 1. plads (kata), 3. plads (kumite) og 2. plads (kumite)
Niels: 2. plads (kata), 1. plads (kumite) og 1. plads (kumite)

Team-kata:
Nola, Niels og Anlucia: 2. plads
Alexander, Anmol og Emilie: 1. plads
Rose, Enaya og Mynthe: 3. plads

En hjertelig tak rettes mod arrangørerne og ikke mindst JKS Danmark med Jan Shihan i spidsen, som gjorde dette mesterskab til en uforglemmelig begivenhed for alle deltagere.

CSKK optager løbende nye medlemmer.
Vil du være den del af CSKK familien tilbyder vi løbende prøvetimer som bookes via cskk.dk og Motivu.dk.